بررسی اجمالی انواع فناوری پنل LCD مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
میانگین امتیار کاربران: / 4
ضعیفعالی 
نوشته شده توسط blUe MoOn   
پنجشنبه, 16 مهر 1388 ساعت 22:39

 

 

 

 

LCDها ارزان  و فراوان شده اند و امروزه می توانید آن ها را در هر گوشه ای بیابید. از نمایشگرهای بسیار کوچک ماشین حساب ها گرفته تا تلویزیون های چند ده اینچی بسیار بزرگ. تنوع کارکردها و توانایی آن ها بسیار گسترده است و به همین دلیل می توان آن ها را در انواع ابزارها به کار برد. اما از نظر ساختار، LCDها چندان پیچیده نیستند. آن ها ابزارهایی هستند که از یک اصل ساده برای نمایش کاراکتر ها یا تصاویر استفاده می کنند.

       LCDها در اصل با سد کردن جریان نور یا جلوگیری از بازتاب آن، تصاویر را نمایش میدهند. درباره فناوری های مربوط به نمایشگرهای LCD تا کنون به تفضیل و در مقالات مختلف صحبت شده است، اما همیشه مهم ترین نکته درباره آن ها نادیده گرفته می شود. منابع نوری که برای نمایش تصویر بر روی LCD به اندازه سایر مشخصات یا حتی بیشتر از آن ها مهم هستند. در این مقاله نگاهی خواهیم داشت به انواع منابع نوری که برای روشن کردن LCDها به کار می روند. اما قبل از آن بد نیست برای یادآوری نگاهی دوباره داشته باشیم به ساختار و انواع نمایشگرهایی که با استفاده از این فناوری ساخته شده اند.

 

 

 

 

 

 

 

ابزاری هایی برای مدیریت نور

      اولین سوالی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که کریستال مایع چیست؟ این نام بیشتر نمایانگر یک تناقض است به طور معمول، کریستال باید یک ماده جامد مانند کوارتز باشد، پس کریستال ها باید دارای ماهیتی کاملاً متفاوت از مایعات باشند. همان طور که همه ما در دبستان و در درس علوم آموخته ایم، مواد می توانند دارای سه شکل متفاوت جامد، مایع و گاز باشند. مواد جامد به این دلیل دارای شکل ثابتی هستند که یک مولکول در آن ها همیشه در وضعیتی ثابت نسبت به مولکول های دیگر قرار دارد و همچنین قادر به حرکت در بین مولکول های دیگر نیست، اما در مایعات، مولکول ها دارای وضعیت ثابتی نیستند و می توانند شکل و جهت قرارگیری خود را تغییر داده و در بین مولکول های دیگر نیز حرکت کنند.

      اما در این میان برخی مواد نیز وجود دارند که می توانند حالتی بین این دو داشته باشند به این مفهوم که با وجود این که جهت مولکول های آن ها همیشه در حالت ثابتی است، اما قادر به حرکت در بین مولکول های دیگر نیز هستند. در حقیقت این مواد نه مایع هستند و نه جامد. کریستال های مایع از جمله همین مواد هستند و به همین دلیل هم نامی چنین مناقض دارند. آیا کریستال های مایع دارای خواصی مانند مواد جامد هستند یا مشخصات مواد مایع را دارند؟ در حقیقت حالت کریستال های مایع بیشتر شبیه به مایعات است تا جامدات. کریستال های مایع بسیار به حرارت حساس هستند و اندکی گرما می تواند آن ها را به مایع تبدیل کند. به دلیل همین حساسیت به حرارات است که از آن ها در ابزارهایی مانند حرارت سنج ها استفاده میکنند. همچنین به همین دلیل است که صفحه نمایش موبایل شما ممکن است دارای عملکرد متفاوتی در یک صبح سرد زمستانی یا یک روز آفتابی تابستان باشد.

 

کریستال های مایع Nematic Phase

      درست مانند جامدات و مایعات، کریستال های مایع نیز دارای انواع متفاوتی هستند. با توجه به حرارت محیط و خواص طبیعی، یک کریستال مایع می تواند دارای عملکردهای متفاوتی باشد، اما مهمترین نوع کریستال مایعی که امروزه در تمامی نمایشگرهای LCD به کار می رود، Nematic Phase خوانده می شود( یکی از مهمترین خواص کریستال مایع این است که تحت تأثیر جریان الکتریکی قرار می گیرد). یکی از انواع بسیار رایج کریستال مایع نام TN Twisted Nematic)) نامیده می شود. شکل قرارگیری مولکول ها در TN در حالت طبیعی، مارپیچی است. اعمال جریان الکتریکی به نوع از کریستال های مایع سبب می شود تا مولکول های آن از حالت چرخشی خارج شده و به صورت موازی با یکدیگر قرار بگیرند. البته با توجه به ولتاژ اعمال شده، میزان چرخش مولکول ها تغییر می کند، به گونه ای که در صورت اعمال سطوح ولتاژی مشخص می توان میزان چرخش آن ها را تغییر داد. تمامی نمایشگرهای LCD از این نوع کریستال های مایع استفاده می کنند، زیرا می توان با کنترل میزان چرخش کریستال ها میزان نور عبوری را نیز تغییر داد. البته کریستال های مایع TN خود به دو دسته حساس به حرارت و حساس به مواد قلیایی تقسیم می شوند جهت قرارگیری مولکول ها در نوع حساس به حرارت با اعمال گرما و در مواردی فشار و در انواع حساس به مواد قلیایی با توجه به ماده ای که با آن ترکیب شده اند، تغییر می کند. اما انواع حساس به حرارت که موضوع اصلی بحث ما هستند نیز خود به دو نوع   Nmatic و Isotropic تقسیم می شوند.

      تفاوت بین این دو نوع نیز به نحوه قرارگیری مولکول ها در آن ها است. در نوع Isotropic شکل قرارگیری آن ها منظم است.

جهت قرارگیری مولکول ها در نوع Nematic را می توان با استفاده از یک سازمان دهنده تغییر داد. این سازمان دهنده می تواند هر چیزی مانند یک میدان مغناطیسی تا یک سطح با شیارهای میکروسکوپی باشد. در نوع Nematic ما حتی شاهد وجود انواع دیگری از کریستالهای مایع هستیم که در آن جهت قرارگیری یک مولکول با توجه به دیگر مولکول ها تنظیم می شود. Smectic پرکاربردترین آرایه در بین کریستال های مایع Nematic است. در این نوع از کریستال مایع، مولکول ها به صورت لایه ای قرار گرفته اند. انواع Smectic نیز دارای خصوصیت های متفاوتی هستند. به عنوان مثال، در کریستال های مایع Smectic  نوع C مولکول های موجود در هر لایه دارای شیبی با زاویه ای خاص نسبت به مولکول های لایه دیگر قرار گرفته اند. نوع دیگری از کریستال های مایع Smectic انواع Cholesteric هستند که با نام Chiral Nematic نیز شناخته می شوند. در این نوع، مولکول های هر لایه نسبت به لایه -های دیگر اندکی پیچ خوردگی دارند که در نهایت ساختاری مارپیچی را می سازد. کریستالهای مایع فروالکتریک( FLC ها) در آرایه ای به همراه مولکول های Semectic نوع C از کریستال های مایعی که دارای مولکول های Chiral هستند، استفاده می کنند، زیرا طبیعت مارپیچی آن ها اجازه می دهد که وضعیت قرارگیری مولکول ها را در کسری از ثانیه تغییر دهند به همین دلیل FLC ها برای استفاده در نمایشگرهای پیشرفته که تصاویرمتحرک با نرخ نوسازی بالا را پخش می کنند، بسیار مناسب هستند. کریستال های مایع فروالکتریک برای کنترل پیچ -خوردگی مولکول ها با تثبیت سطحی از فشار کنترل شده بین دو سطح شیشه ای استفاده میکنند تا سرعت سوییچینگ را باز هم افزایش دهند.

 

ساخت یک نمایشگر LCD

     ساخت یک نمایشگر LCD بسیار پیچیده تر از ساخت صفحه ای مسطح از کریستال های مایع است. در حقیقت با ترکیب چهار نکته می توان یک نمایشگر LCD را تولید کرد:

  • نور می تواند پلاریزه ( قطبی) شود.
  • کریستال های مایع می توانند نور پلاریزه شده را تغییر داده یا منتقل کنند.
  • ساختار کریستال های مایع می تواند با اعمال جریان الکتریکی تغییر کند.
  • مواد شفافی وجود دارند که می توانند الکتریسیته را انتقال دهند.

     برای ساخت یک نمایشگر LCD به دو شیشه پلاریزه نیاز است. یک پلیمیر خاص که دارای شیارهای میکروسکوپی است سمت دیگر شیشه را که دارای فیلم پلاریزه کننده نیست، می پوشاند. شیارها باید در یک جهت با فیلتر پلاریزه قرار بگیرند. سپس یکی از فیلترها را با لایه ای از کریستال مایع Nematic  می پوشانند. شیارها سبب خواهند شد تا اولین لایه از مولکول ها با جهت قرارگیری فیلتر هماهنگ شوند. سپس دومین لایه از شیشه را که با پوشش پلاریزه کننده در جهتی خاص پوشانده شده، به اولین قطعه اضافه می کنند. با توجه به این که شیارهای موجود در هر سمت شیشه دارای زاویه نود درجه با سمت دیگر است، لایه های TN در تماس با هر یک از آن ها دارای زاویه نود درجه با دیگری و هم جهت با فیلتر پلاریزه کننده سمت خود خواهند بود. نور ابتدا به اولین لایه پلاریزه برخورد خواهد کرد. سپس مولکول های هر لایه، نور دریافتی را به لایه دیگر هدایت می کنند، مولکول های هر لایه زاویه نوسان نور عبوری را به گونه ای تغییر می دهند تا با زاویه خودشان هماهنگ شود. هنگامی که نور به سمت دیگر کریستال مایع می رسد، زاویه نوسان آن با زاویه آخرین لایه از مولکول ها همسان شده است. اگر زاویه لایه نهایی با زاویه فیلتر پلاریزه کننده دوم همسانباشد، نور از بین آن عبور خواهد کرد. اگر یک جریان الکتریکی را به مولکول های کریستال مایع اعمال کنیم، آن ها از حالت مارپیچ خواهند شد. هنگامی که آن ها در یک امتداد مرتب شوند، زاویه نوسان نور عبوری را به گونه ای تغییر می دهند که دیگر با زاویه فیلتر دوم هماهنگ نخواهد بود. به همین دلیل نور نمی تواند از میان فیلتر پلاریزه دوم عبور کند و آن قسمت از LCD تیره تر از نواحی اطراف به نظر خواهد رسید.

     برای این که بیشتر با ساختار LCD   آشنا شوید، در ادامه بخش های یک LCD ساده را به صورت خلاصه توضیح می دهیم.

در یک LCD ساده سک آیینه (A) در قسمت پشتی قرار دارد که حالتی بازتابگر به LCD می دهد. بعد از این لایه، یک لایه از شیشه وجود دارد که دارای فیلم پلاریزه در قسمت پشتی خود است (B) که باعث تغییر جهت نور و انتقال آن به سمت الکترود معمولی شفاف از جنس ایندیوم- تین اکساید ( الکترود منفی) می شود (C) ( در حالت عادی الکترود باید کل صفحه LCD را بپوشاند). بعد از عبور نور از این پخش وارد لایه ای از جنس کریستال می شود (D)و بعد از گذشتن از آن به پخش الکترود مثبت می رسد. در این قسمت جلوی تعدادی از نورها توسط الکترود گرفته می شود و بقیه نورها به سمت لایه شیشه ای دیگر (E) که روی آن لایه دیگری از فیلم پلاریزه (F) است، منتقل می شود. با عبور نور از این لایه ها و رسیدن به پوشش شیشه ای، تصویر مورد نظر روی صفحه ترسیم می شود. الکترود به یک منبع تغذیه مانند باتری متصل می شود. هنگامی که جریانی در مدار وجود ندارد، نور وارد شده از جلوی LCD وارد شیشه شده و به سادگی پس از برخورد با آیینه به سمت بیرون بازتاب خواهد یافت، اما هنگامی که باتری در حال تغذیه الکترودها است، کریستال مایع بین الکترود معمولی پشتی و الکترود مستطیل شکل جلویی از حالت مارپیچ بازشده و جلوی نور عبوری را می گیرند. این مسئله باعث می شود که ناحیه مستطیل شکلی روی LCD به رنگ تیره ظاهر شود.

 

LCD هایی با نور پشتی در برابر LCD های انعکاسی  

     به خاطر داشته باشید که LCD ساده ما به یک منبع نور خارجی نیاز دارد، زیرا کریستال های مایع به خودی خود هیچ نوری تولید نمی کنند. به طور کلی، در LCD های کوچک و ارزان قیمت از شیوه های انعکاسی استفاده می کنند. این مسئله به این معنی است که آن ها برای نمایش کاراکترها باید نوری از یک منبع خارجی را بازتاب دهند. اگر به LCD به کار رفته در یک ساعت نگاه کنید، می توانید ببینید در جاهایی که الکترودهای کوچک، کریستال های مایع را شارژ کرده و مولکول ها را از حالت تاب خورده خارج کرده اند، با جلوگیری از عبور نور از فیلم های پلاریزه اعداد به نمایش در می آیند. بیشتر نمایشگرهای کامپیوتر از یک منبع نور فلورسنت استفاده می کنند که با فاصله کمی پشت LCD قرار گرفته است. این نور در پس زمینه به گونه ای قرار گرفته تا تمام صفحه LCD را به صورت یکنواخت روشن کند. هنگام عبور از لایه های مختلف شامل فیلترها، لایه های کریستال مایع یا لایه های الکترود ها بیشتر از نیمی از نور تولیدی به هدر می رود. در مثالی که برای شما شرح دادیم، ما از یک الکترود بسیار ساده استفاده کردیم که با جریان برق کار می کرد و الکترود موجود در آن به جریان الکتریکی پاسخ می داد. اگر شما لایه الکترودی ساده را بردارید و آن را با لایه پیشرفته تری جایگزین کنید، می توانید LCD پیچیده تری را نیز تولید کنید.

     LCD های پایه مشترک برای ساخت نمایشگرهای ساده ای که اطلاعات مشابهی را بارها و بارها نمایش می دهند، مناسب هستند. ساعت های دیجیتالی و ماشین های حساب در این دسته جای می گیرند.

 

 

LCD های رنگی

    یک LCD تنها در صورت استفاده از سه زیر پیکسل قرمز، آبی و سبز قادر به تولید یک پیکسل تمام رنگی است. با استفاده از کنترل دقیق ولتاژ هر زیر پیکسل می توان 256 سایه یا سطح رنگی را ایجاد کرد. ترکیب این زیر پیکسل ها نمایشگر را قادر می سازد تا 8/16 میلیون رنگ را باز تولید کند (256 سایه قرمز × 256 سایه آبی × 256 سایه سبز)، چنین نمایشگرهای رنگی نیاز به تعداد بسیار زیادی ترانزیستور دارند.

     به عنوان مثال، یک نمایشگر ساده کامپیوتر که دارای وضوحی برابر 768 × 1024 پیکسل است، دارای 1024 سطر در 768 ستون با سه زیر پیکسل در هر کدام است. در این حالت ما 296/ 359/2 ترانزیستور خواهیم داشت که به شیشه نمایشگرمتصل شده اند. اگر مشکلی در هر یک از این ترانزیستور ها وجود داشته باشد، یک پیکسل خراب روی صفحه نمایش به وجود خواهد آمد. بیشتر نمایشگرهایی که از فناوری اکتیو ماتریکس استفاده می کنند، دارای یک یا چند پیکسل خراب هستند.

 

ماتریکس غیر فعال و ماتریکس فعال

LCD های با ماتریکس فعال از شبکه ای ساده برای اعمال جریان به پیکسل های مورد نظر استفاده می کنند. تولید این شبکه خود نیاز به طراحی های خاص دارد. این کار با ساخت دو شیشه با نام زیر لایه شروع می شود. یکی از این زیر لایه ها شامل الکترودهای سطری و دیگری شامل الکترودهای ستونی است. الکترودها در این ساختار نیز از ماده شفافی به نام ایندیوم- تین اکساید تولید شده اند. سطرها یا ستون ها به مدارهای داخلی متصل شده اند که کنترل کننده فرآیند انتقال جریان به یک سطر یا ستون خاص هستند ماده کریستال مایع بین دو شیشه زیر لایه قرار گرفته است و فیلتر پلاریزه نیز به قسمت خارجی هر زیر لایه چسبانده شده است.

     برای روشن کردن یک پیکسل، مدار کنترل کننده داخلی جریان الکتریکی را به سطر مورد نظر در کی از زیرلایه ها می فرستند، در همین حالت ستون زمین نیز در ردیفی که پیکسل مورد نظر قرار دارد، فعال می شود و به این ترتیب جریان به پیکسل مورد نظر رسیده و کریستال مایع به نحوی که گفته شد، فعال می شود.

     سادگی سیستم ماتریس غیر فعال زیبا است، اما این سیستم دارای اشکالات عمده ای مانن زمان پاسخ دهی بالا و کنترل غیر دقیق ولتاژ( زمان پاسخ دهی مربوط به نرخ نوسازی تصویر به نمایش درآمده در LCD ها است).

     ساده ترین راه برای تشخیص سرعت پاسخ کم در LCD های ماتریس غیرفعال این است که ماوس خود را از یک سوی نمایشگر با سرعت به سوی دیگر بکشید. در این حالت می توانید سایه هایی که ماوس شما را تعقیب می کنند، مشاهده کنید. یکی دیگر از ایرادهای اساسی موجود در LCD های ماتریکس غیر فعال، کنترل غیر دقیق ولتاژ آن ها است. اگر شما ولتاژ را به یک پیکسل خاص اعمال کنید، جریان ارسالی روی پیکسل های مجاور نیز اثر گذاشته و آن ها را تقریباً فعال می کند. این حالت باعث می شود که تصویر کرک دار به نظر برسد و کترل آن به شدت افت کند.

     LCD های با ماتریکس فعال با استفاده از ترانزیستورهای فیلم نازک یا TFT ها ساخته میشوند. TFT هم از ترانزیستورهای بسیار کوچکی تشکیل شده است که همراه خازن مورد استفاده قرار می گیرند. این ترانزیستورها به صورت شبکه ای روی یک زیر لایه شیشه ای قرار گرفته اند. برای آدرس دهی یک پیکسل خاص، سطر متناظر با آن فعال شده و یک شارژ الکتریکی هم به ستون درست ارسال می شود، در حالی که تمامی سطرهای دیگر آن متقاطع با آن ستون خاص خاموش هستند. به دلیل این که می توان ترانزیستورها را به صورت جداگانه فعال یا غیر فعال کرد، تنها خازن موجود در کنار پیکسل مورد نظر شارژ را دریافت خواهد کرد. این خازن می تواند شارژ را تا دوره نوسازی بعدی در خود نگهداری کند. علاوه بر این، اگر ولتاژ اعمال شده به هر پیکسل را به دقت کنترل کنید، می توانید کریستال مایع آن را به اندازه دلخواه تحریک و در نتیجه میزان نور مورد نظر خود را از آن دریافت کنید. با انجام کنترل دقیق ولتاژ و در پله های بسیار کوچک LCD ها می توانند سایه های مختلف خاکستری را ایجاد کنند، بیشتر صفحات نمایشی که این روزها مورد استفاده قرار می گیرند، می توانند تا 256 سطح از روشنایی را برای هر پیکسل ایجاد کنند. به دلیل این که ولتاژ اعمال شده به هر ترانزیستور برای فعال سازی آن بسیار کوچک است( البته جریان تغذیه خود پیکسل باید به اندازه کافی بزرگ باشد)، روی پیکسل های مجاور تأثیر نخواهد گذاشت. لایه مدار در TFT- LCD ها دارای ساختاری بسیار شبیه به DRAM ( رم های دینامیک) است. البته به جای استفاده از پروسه سیلیکونی برای ساخت ترانزیستورها در LCD، از ترانزیستورهای بسیار نازک و شفافی استفاده می شود که روی یک زیر لایه شیشه ای قرار گرفته اند. ترانزیستورها تنها قسمت کوچکی از هر پیکسل راشغال می کنند و تمام مدار سیلیکونی نیز به گونه ای طراحی شده تا به حداکثر میزان نور اجازه عبور داده شود. لایه سیلیکونی TIF- LCD ها معمولاً با پروسه ساختی PECVD تهیه می شوند. در این پروسه گاز سیلان در فرآیندی خاص، یک فیلم سیلیکونی غیر منظم را ایجاد می کند. برخی از اوقات نیز از سیلیکون Polycrystalline ( که با نام های LTPS یا Ppoly- Si حرارت پایین نیز شناخته میشود) استفاده می کنند. این نوع خاص از سیلیکون را می توان تا درصد بسیار بسیار بالایی خالص کرد( در حال حاضر LTPS  را تا + 9999999/9 درصد خالص کرده اند).

     این ماده در نمایشگرهایی که به کارایی بالایی نسار دارند، استفاده می شوند. نمایشگرهای با وضوح بالا یا نمایشگرهایی که بخشی از پردازش داده ها را خود بر عهده دارند، از جمله این نمایشگرها هستند. TFT  های PECVD دارای کارایی پایین تری نسبت به TFT هایی هستند که از بزرگ تر و حجیم تر نیز هستند. در نهایت بهترین نوعTFT- LCD هایی که اکنون در دسترس قرار دارند از انواعی هستند که از ترانزیستورهای تک سیلیکونی استفاده میکنند.

 

 

انواع صفحات نمایش TFT

     برای تولید پنل های TFT-LCD فناوری های متعددی مورد استفاده قرار می گیرند. این فناوری ها شامل انواع ارزان قیمت تر TN تا پنل های گران قیمت و با کیفیت بالای S- IPS و S- PVA هستند بیشتر کاربران از این که LCD مورد استفاده آن ها دقیقاً از چه فناوری استفاده می کند، هیچ اطلاعی ندارند. در حقیقت حتی بسیاری از کاربران حرفه ای نیز در این زمینه اطلاعات چندانی ندارند. این مسئله بیشتر به این دلیل است که در جداول مشخصاتی که از طرف سازندگان منتشر می شوند، از نوع فناوری های به کار رفته سخنی به میان نمی آید. بیشتر کاربران نیز صرفاً مانیتور خود را با توجه به اندازه و قیمت آن انتخاب می کنند.

     البته قیمت همیشه یکی از مهمترین فاکتور ها در زمینه خرید بوده، اما بهتر است کاربران با مزایا و معایب هر یک از انواع فناوری های به کار رفته در انواع LCD ها نیز مطلع باشند تا بتوانند در این زمینه که چه محصولی بیشتر با نیازهایشان تناسب دارد، تصمیم بهتری بگیرند.

 

فناوری IPS

    فناوری های S- IPS  و H- IPS در سال 1996 توسط هیتاچی توسعه داده شدند. این فناوری ها که مشتقاتی از  IPS اولیه هستند، در حال حاضر می توانند بالاترین کیفیت تصویر را به همراه دقت رنگ بسیار بالا و زاویه دید وسیع در دسترس قرار دهند، اما پنل های تولید شده با استفاده از این فناوری ها بسیار گران قیمت هستند.

     مانیتورهای تولید شده با استفاده از این پنل ها برای استفاده در برنامه های گرافیکی و نرم افزارهایی که نیاز به بازار تولید دقیق رنگ ها دارند، ایده آل هستند.

     علاوه بر این پنل های IPS بهترین زاویه دید را بین تمامی فناوری های دیگر برای نمایشگرهای LCD فراهم می آورند. زاویه دید در پنل های IPS حداکثر تا 178 درجه در تمامی جهات است. زمان پاسخ این پنل ها هم در نسل جاری بین شش تا شانزده میلی ثانیه است که برای بسیاری از کاربرها مناسب به نظر می رسد. این میزان تنها کمی بیشتر از سرعت پاسخ پنل های TN است.

     البته علاقه مندان به بازی ها باید به این نکته توجه کنند که پنل های IPS با سرعت پاسخ بیشتر از هشت میلی ثانیه ممکن است هنگام اجرای بازی های سریع، تصویری تار را به نمایش بگذارند. این نمایشگرها را از روی رنگ سیاه تولیدی آن ها که در زاویه های بسته کمتر به ارغوانی متمایل است، می توان از سایر پنل ها باز شناخت.

     در حال حاظر تعداد کمی از تولیدکنندگان از پنل های S-IPS در مقایسه با سایر پنل ها در محصولات خود استفاده می کنند. به همین دلیل کاربرانی که قصد تهیه مانیتورهایی با این گونه پنل ها را دارند، اغلب با برچسب های قیمت بسیار بالا مواجه می شوند.

     H-IPS نسخه جدیدتری از S-IPS است و در ساختار پیکسل ها با آن تفاوت دارد. در H-IPS برای افزایش کیفیت تصاویر سعی شده تا سطوح کنتراست افزایش یافته و فاصله پیکسل ها با یکدیگر کمتر شود.

 

فناوری VA

    فناوری VA  ( فناوری تنظیم عمودی) در نیمه راه تولید پنل های LCD طراحی شد. این فناوری نیز نسبت به فناوری TN قادر به تولید دوباره دقیق تر رنگ ها بوده و همچنین دارای زاویه دید بازتری است، اما سرعت پاسخ کم یکی از اشکالات اساسی آن است. پنل های VA روی کاغذ بسیار شبیه به پنل های S- IPS هستند.

     باز تولید رنگ ها و زاویه دید آن ها به همان خوبی پنل های S-PVA است. البته همان طور که گفته شد، سرعت پاسخ در آن ها خیلی بدتر از پنل های S- IPS و همچنین پنل های TN بوده و نیز گزارش هایی از پنل هایی رسیده که دارای تأخیرهای فراوان در ورودی های خود هستند به همین دلیل شاید این پنل ها بهترین انتخاب برای اجرای بازی های سریع نباشند. پنل های VA دارای کنتراست بسیار بالایی نسبت به سایر پنل ها هستند، اما مهمترین عیب آن ها مربوط به تغییر رنگ است. تصویری که از یک زاویه دیده می شود با تصویری که از زاویه دیگر دیده می شود، بسیار متفاوت است و سطوح روشنایی آن به شدت تغییر می کنند این مشکلات باعث شده تا بسیاری از کاربران علاقه ای به خرید پنل های VA نداشته باشند. علاوه بر این، هنگامی که از زاویه مستقیم به صفحه نگاه می شود، تغییر رنگ باعث از بین بردن جزئیات سایه های رنگی در تصاویر تاریک خواهد شد.

پنل های VA بسیار فراوان تر از پنل های IPS هستند، زیرا تولید کنندگان زیادی اقدام به تولید نمایشگرهای خود با استفاده از این فناوری کرده اند.

     البته مشتقاتی نیز از فناوری VA توسط شرکت های بزرگ سازنده پنل های LCD تولید شده است که از بین آن ها می توان به فناوری های PVA از سامسونگ، فناوری MVA از فوجیستو و فناوری ASV از شارپ اشاره کرد. این پنل ها دارای کیفیت تصویری بهتری نسبت به پنل های TN بوده و بسیار ارزان تر از نمایشگرعایی با پنل های IPS هستند.

 

فناوری TN

    پنل های TN پرکاربردترین پنل ها در ساخت نمایشگرهای LCD هستند. نمایشگرهای تولید شده با استفاده از این فناوری دارای زمان پاسخ بسیار اندکی هستند که آن ها را برای نمایش بازی های سریع، ایده آل می سازد. سرعت پاسخ پنل های TN که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند، بین دوتا پنج میلی ثانیه است. هر چند باز تولید رنگ ها و زوایای دید همراه کنتراست آن ها از تمامی پنل های دیگر بدتر است. بر خلاف بساری از نمایشگرهای تولید شده با استفاده از پنل های S-IPS/ S-PVA/ MVA که از هشت بیت به ازای هر کانال رنگی پشتیبانی می کنند، پنل های TN تنها از شش بیت به ازای هر کانال استفاده کرده و به همین دلیل در حالت 24 بیتی قادر به نمایش کامل 7/16 میلیون رنگ نیستند. برای جبران این مشکل در پنل های فوق، از تکنیک Dithering استفاده می شود که می تواند 7/16 میلیون رنگ را باز تولید کند.

     البته در این حالت نیز نتیجه به دست آمده چندان راضی کننده نیست. یکی از دلایلی که پنلهای TN تا این حد محبوب هستند، قیمت بسیار مناسب آن ها است.

     علاوه بر این، پنل های فوق تنها پنل هایی هستند که در اندازه های 22 اینچ یا بزرگ تر تولید شده اند( البته به تازگی پنل هایی که از سایر فناوری ها استفاده می کنند نیز در این اندازه تولید می شوند). نمایشگرهای 22 اینچی TN دارای قیمتی برابر یا کمتر از پنل های بیست اینچی تولید شده با سایر فناوری های فوق هستند.

     به همین دلیل کاربران معمولی تمایل بسیار زیادی برای خرید نمایشگرهایی دارند که از این نوع پنل استفاده می کنند. اندازه صفحه نمایش با توجه به مشکلات موجود در زمینه کنترل کیفیت که تولید کنندگان با آن روبه رو هستند، محدود شده است. برای افزایش اندازه صفحه نمایش، تولید کنندگان باید به تعداد پیکسل ها و در نتیجه ترانزیستورها اضافه کنند.

     تولید کنندگان LCD ها امروزه حدود چهل درصد از پنل های تولید شده را در خط تولید از رده خارج می کنند و به این دلیل که هزینه های تولید LCD ها باید جبران شود، قیمت LCD ها در اندازه های بزرگ همچنان بالا مانده است، اما به نظر می رسد با توجه به پیشرفتهای صورت گرفته در زمینه تولید این محصولات، قیمت پنل های با ابعاد بزرگ به تدریج کاهش یابد.

 

 

منبع : عصرشبکه

 

آخرین بروز رسانی در جمعه, 17 مهر 1388 ساعت 03:15
 

افزودن نظر


کد امنیتی
Refresh

محبوب ترین مطالب

koolergazi.jpg

راهنمای خرید کولر گازی

بازدیدها 102280
eh02.gif

راهنماي خريد هارد ديسك هاي اكسترنال

بازدیدها 52002
air06.jpg

بررسی انواع کولر گازی

بازدیدها 37697
eh02.gif

راهنمای خرید فلش مموری

بازدیدها 31503
lcdorplasma.jpg

ال سی دی یا پلاسما

بازدیدها 30320
در گوگل محبوب کنید
در صورت رضایت از فانوس در گوگل محبوب کنید :

نظرسنجی
نظر شما در مورد قالب جدید فانوس چیست ؟
 
اشتراک در خبرنامه


نشانی ایمیل :

اشتراک توسط فیدبرنر

:: کلیه حقوق سایت محفوظ می باشد (84-90) و هرگونه کپی برداری از مطالب سایت تنها با اجازه مدیر سایت امکان پذیر می باشد .( طراحی شده توسط » جلفانیک ) ::